You are currently viewing Testosteron

Testosteron

Wzór i co to jest

Testosteron zaliczany jest do grupy związków, którą nazywamy steroidami anaboliczno-androgennymi. Jest to męski hormon płciowy o wzorze strukturalnym:

Właściwości

Właściwości androgenne odpowiedzialne są prawidłowy rozwój płciowy, a właściwości anaboliczne opowiadają za tworzenie oraz wzrost tkanek i organów. Wytwarzany jest on głównie w komórkach Leydinga oraz kory nadnerczy. Jego synteza w ludzkim organizmie następuje z cholesterolu. Organizm zdrowego człowieka samodzielnie zaspokaja całkowite zapotrzebowanie ludzkiego ciała na ten hormon. Według norm laboratoryjnych stężenie całkowite testosteronu u mężczyzny powinno znajdować się w przedziale od 260 do 1000ng/dl, a u kobiet od 15 do 70 ng/dl krwii.

Od czego zależy i co na niego wpływa

Na prawidłową gospodarkę hormonalną wpływa przede wszystkim nasz sposób żywienia, różnorodność składników odżywczych oraz aktywność fizyczna.

Badania naukowe potwierdzają, wzrost stężenia testosteronu u mężczyzn, którzy codziennie przyjmowali 83 μg witaminy D. Ważnymi składnikami są również Koenzym A (aktywna forma witaminy B5), oraz NADPH (aktywna forma witaminy B3). Udowodniono również, że na syntezę testosteronu pozytywnie wpływa cynk.

Niedobór

Natomiast niedobór testosteronu może wynikać z częstego spożywania alkoholu, cukrów prostych, braku ruchu, przetrenowania oraz zbyt krótkiej regeneracji (zbyt krótki sen -> w dzień niższe stężenie testosteronu, niż w nocy, gdy śpimy).

Czy warto go suplementować?

Zażywanie przez sportowców testosteronu i innych sterydów anaboliczno-androgennych może wywierać negatywne skutki na układ mięśniowo-szkieletowy (zrywanie ścięgien), sercowo-naczyniowy (nadciśnienie, miażdżyca), powoduje zmniejszenie płodności i liczne problemy dermatologiczne. Wpływa również na psychikę człowieka, powoduje agresje, depresje.