You are currently viewing Sól i jej wpływ na zdrowie

Sól i jej wpływ na zdrowie

Sól ma większą rolę niż tylko dodawanie smaku potrawom. Odpowiada za dużą ilość procesów zachodzących w naszym ciele. Jednym z nich jest wpływ na gospodarkę wodną w naszym organizmie.

Równowaga wodna w komórkach.

Woda w naszym ciele znajduje znajduje się na zewnątrz i wewnątrz komórek. Ważna jest równowaga pomiędzy znajdującą się tam ilością wody. Od tego zależy stan zdrowia naszych komórek. Dzięki soli, organizm może utrzymywać tą wodę w odpowiedniej ilości.

Do zachowania równowagi wodnej w komórkach, poza solą, potrzebne jest jeszcze:

  • Regularne picie odpowiedniej ilości wody.

  • Spożywanie bogatych w witaminy owoców i warzyw.

Sól potrafi zapobiegać chorobom.

Brak soli obniża odporność. Nowotwór rozwija się w komórkach z małą ilością tlenu. W dobrze nawodnionym organizmie, sól poprawia krążenie i krew z tlenem może dotrzeć do komórek rakowych pomagając je zniszczyć. Sól wpływa również pozytywnie na pracę serca.

Sól odpowiada za stabilizację poziomu cukru we krwi. Dzięki jej stosowaniu, możemy obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Niedobór soli prowadzi również do osteoporozy, ponieważ organizm będzie pobierał sól z kości, aby utrzymać jej właściwy poziom we krwi. Ma wpływ na drogi oddechowe. Jest on naturalnym środkiem przeciwhistaminowym. Ułatwia ona oczyszczanie płuc ze śluzu i flegmy, oraz powstrzymuje suchy kaszel. Oczyszcza zatoki i pomaga w pozbyciu się kataru.

Sól ma pozytywny wpływ na leczenie depresji, ponieważ w leczeniu tej choroby stosuje się lit. Jest on substytutem soli. Sól odpowiada również za utrzymanie w mózgu stałego poziomu seratoniny i melatoniny. Od ich poziomu zależy pośrednio nasze nastawienie i poczucia bycia szczęśliwym. Zmniejsza również kwasowość w komórkach, zwłaszcza w komórkach mózgowych, chroniąc przed chorobą Alzheimera.

Sól ma wpływ na pracę mięśni. Przeciwdziała on ich skurczom oraz jest niezbędny do utrzymania ich siły i napięcia. Nietrzymanie moczu u niektórych osób może wynikać z osłabienia mięśni pęcherza spowodowanej niską ilością soli.

Inne funkcje soli.

Sól spełnia on jeszcze inne funkcje.

  • Wpływa on również na regulację snu.

  • Redukuje stres.

  • Jest niezbędna do wchłaniania składników odżywczych w jelitach.

  • Pozwala nerkom wydalić z moczem nadmiar kwasów z organizmu.

  • Zapobiega powstawaniu żylaków.

  • Utrzymuje wysoki poziom libido.

  • Zapobiega nadmiernej produkcji śliny.

Za duża ilość soli.

Przy spożywaniu soli ważne jest aby zadbać o odpowiednie nawodnienie. Bez tego, sól może być dużym zagrożeniem dla zdrowia. Dużo się słyszy jak bardzo może ona zaszkodzić dla zdrowia. Jest to po części prawdą jeśli stosuje się jej za dużo. Nie można z niej jednak zrezygnować. Bez niej nasz organizm nie mógłby funkcjonować. Jak we wszystkim powinna być zachowana równowaga w jej spożywaniu. Osoby mające problem z nerkami lub sercem powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem jeśli chcą zwiększyć jej spożywaną ilość.